SWAN blog

SWAN blog

Viac informácií

Ako si chrániť oči pri práci za počítačom?

Práca za monitorom po tme dá našim očiam poriadne zabrať. Mnohé mobilné telefóny už ponúkajú takzvaný nočný režim, ktorý má spríjemniť pohľad na displej večer alebo v úplnej tme. Obrazovka pri nich "zožltne" a oči sa namáhajú o niečo menej. Takúto pomôcku ale môžete využiť aj na väčších monitoroch, pokiaľ si nechcete alebo nemôžete odpustiť prácu na počítači či notebooku po zotmení.

Túto nevýhodu počítačov si uvedomil už aj Microsoft a do svojho operačného systému Windows doplnil funkciu Night Light alebo po slovensky Nočné osvetlenie. Tá na rozdiel od obyčajného zníženia jasu displeja priamo na monitore či displeji notebooku pomáha potlačiť jeho rušivú zložku modrého svetla.

Funkcia Windows Night light alebo Nočné svetlo elimunuje rušivé modré svetlo

Funkciu nájdete v Systémových nastaveniach a položke Displej. Modrý filter môžete spustiť ručne z notifikačného centra alebo vybrať jeho automatickú aktiváciu napríklad po 17:00 hod. Windows dokonca dokáže pracovať s údajmi o západe a východe Slnka vo vašej lokalite, takže prepínanie môže zvládnuť úplne sám. Na vás je len voľba intenzity potláčania modrej farby.

Ako zapnúť funkciu Nočného ovetlenia vo Windows

Na prípadných screenshotoch sa Nočné osvetlenie neprejaví, no nezabudnite ho vypnúť pri úprave fotografií alebo sledovaní filmov, nech monitor zobrazí to, čo skutočne ukázať má.

Svetlo monitora narúša spánok

Rozličné výskumy dokonca naznačujú, že silné svetlo z displejov môže narúšať pokojný spánok a vy sa začnete budiť mrzutí či bez energie.

Intenzívny zdroj svetla totiž narušuje tvorbu melatonínu v našom tele - hormónu, ktorý sa tvorí v mozgu a napomáha nám orientovať sa v denných cykloch.

V noci ho mozog vytvára 8 až 10-násobne viac než cez deň a jeho vylučovanie kulminuje najmä v neskorších hodinách a po západe slnka. Automaticky sa tak dostaví pocit ospalosti. To zároveň vysvetľuje, prečo sme v lete schopní fungovať dlhšie a počas daždivých jesenných rán by sme najradšej z postele ani nevyliezli.

Vedci sa domnievajú, že displeje počítačov môžu fungovať rovnako ako slnečné lúče a viesť k problémom so zaspávaním. Na vine má byť hlavne modrá zložka svetla z monitorov.

CTA IMAGE

Bezdrôtový internet pre domácnosti a firmy.

Zistite viac o produkte

Funkcie digitálnej televízie

Funkcie digitálnej televízie

Pozerajte čo chcete a kedy chcete. Spoznajte funkcie digitálnej TV od SWAN MULTIMEDIA a staňte sa pánmi domácej zábavy.

Viac informácií

Vysokorýchlostný internet

Funkcie digitálnej televízie

Superrýchly internet u Vás doma. Stiahnite si film v HD rozlíšení za pár minút, surfujte rýchlosťou svetla, nestarajte sa o dátové limity.

Viac informácií

Speedmeter

Funkcie digitálnej televízie

Aký rýchly je Váš internet? Odmerajte si aktuálnu rýchlosť Vášho internetového pripojenia (upload/download) pomocou Speedmetra.

Viac informácií