SWAN blog

SWAN blog

Viac informácií

Ako sa vybaviť na e-learning, vyučovanie online alebo porady z home office?

Škola beží naplno, no viaceré už opäť museli svoje aktivity presmerovať do online sveta. 

Nemusí pritom ísť o núdzový režim na základe pandemických opatrení. Niektorí vyučujúci, prednášajúci, ale aj firmy zistili, že vzdelávanie a kurzy cez internet šetria čas aj peniaze

Ste však dobre pripravení? Nehrozí vám, že si pred kolegami a spolužiakmi na Zoome či Skype urobíte akurát hanbu? Nebojte sa, poradíme vám, ako všetko zvládnuť na jednotku. 

Školáka pošlite do samostatnej izby

V práci máme kolegov, ktorí sa rozprávajú, počúvajú hudbu, prípadne behajú na jednu kávičku za druhou. Keď však zistia, že sa naozaj potrebujete sústrediť, pravdepodobne vám dajú pokoj. 

Doma sa varí, perie, pobehujú tam zvieratá a kričia mladší súrodenci. Stop! 

Vyčleňte si svoj vlastný priestor, ideálne s poriadnou stoličkou, externou klávesnicou, myšou a dobrým osvetlením, kde budete mať pokoj. Zavrite dvere a vyjdite, až keď je všetko hotové, alebo potrebujete prestávku.

Nie je jedno, na čom pracujete

Veľa z nás zažilo poriadny stret z realitou. V práci sme mali poriadny počítač a doma na zábavu stačil mobil, tablet či TV s Netflixom.

Zrazu však potrebujete stroj s plnohodnotným operačným systémom aj doma. Taký, ktorý sa nezosype pred väčšou excelovskou tabuľkou, neseká a nezapína sa prvých 15 minút vášho pracovného dňa. 

Ak takým nedisponujete, možno si ho vy, alebo váš školák budete musieť kúpiť. Ako si vybrať počítač na mieru, sme vám už radili. Vyberte si taký, ktorý splní vaše požiadavky a zapadne do možností vášho rozpočtu

Notebook ale nie je to jediné – naozaj pouvažujte aj nad externou klávesnicou alebo myšou, inak si už po pár dňoch “odpálite” chrbát a karpálny tunel v zápästí. Profíci používajú aj externý monitor – zmestí sa tam toho viac a budete produktívnejší. Mal by mať minimálne Full HD rozlíšenie, uhlopriečka je na vás.

Dobrý zvuk, dobrý obraz

Počas školy či prednášok budete hlavne počúvať (potrebujete teda poriadne slúchadlá), no aj rozprávať (takže sa nezaobídete ani bez mikrofónu). 

Dávajte si však pozor, lacnejšie slúchadlá majú mikrofón naozaj tragický, takže vám nebude nikto rozumieť. 

Takmer špičkovým mikrofónom pre prednášajúcich je napríklad Rode SmartLav+, ak chcete headset (slúchadlá aj s mikrofónom spolu) skúste napríklad USB slúchadlá Logitech H570e.  

V núdzi však môžete použiť aj AirPody (ak pracujete na Macu) alebo niektoré z veľkých Bluetooth slúchadiel cez uši, ktoré sú vybavené noise cancellingom. 

Práve slúchadlá budú lepšie riešenie ako “repráky”, ktorými budete rušiť zvyšok domácnosti a ešte sa vám aj môžu ozývať v mikrofóne.  

Aby vás bolo vidieť

E-learningy, ale hlavne porady často vyžadujú aj kameru, aby prednášajúci videl, že nespíte a venujete sa jeho výkladu.

Ak váš notebook nie je úplne starý, pravdepodobne si dobre vystačíte aj s jeho zabudovanou webkamerou

Kľúčom k dobrému obrazu je ale dobré svetlo, určite sa teda nepripájajte v tmavej miestnosti so zatiahnutými žalúziami. Naopak, posaďte sa priamo k oknu s denným svetlom, alebo si pomôžte stolnou lampou. Práve dostatok svetla dokáže spraviť obrovský rozdiel a zo zašumenej tváre spraví takmer HD vysielanie. 

Webcamera

Dobrým trikom je tiež položiť notebook na krabicu alebo niekoľko kníh tak, aby bol objektív web kamery priamo v úrovni vašich očí. Budete vyzerať oveľa prirodzenejšie a menej zdeformovane. 

Ak potrebujete len počúvať, môžete sa usadiť aj na gauč a na statíve pred seba položiť mobil či tablet. 

Nezabúdajte si však premyslieť ani to, čo si oblečiete… a či aspoň trochu neupracete miestnosť v ktorej sa nachádzate. 

Pripojte sa na čas a so správnym softvérom

Niektoré služby ako Google Meet či rôzne webcastové platformy fungujú pomerne jednoducho a postačí vám len rozkliknúť odkaz, ktorý od organizátora obdržíte v prehliadači. 

Aj tak si však vopred vyskúšajte, či váš počítač kameru alebo mikrofón neblokuje alebo ich nemáte vypnuté. Nechcete to predsa riešiť, až keď dostanete slovo. 

Spoznajte tiež ďalší softvér, ktorý možno budete používať – Skype, Slack či Zoom si už budete musieť nainštalovať.

Stabilný internet pre nerušené kurzy a prezentácie

Základom všetkého je však poriadne internetové pripojenie. Musí byť dostatočne rýchle, aby ste nemuseli ostatných členov rodiny požiadať o zastavenie všetkých videí a vypnutie hier. 

Ostáva už len pár dní, kedy môžete získať rýchly a spoľahlivý SWAN internet len za 4,99 eur.


Funkcie digitálnej televízie

Funkcie digitálnej televízie

Pozerajte čo chcete a kedy chcete. Spoznajte funkcie digitálnej TV od SWAN MULTIMEDIA a staňte sa pánmi domácej zábavy.

Viac informácií

Vysokorýchlostný internet

Funkcie digitálnej televízie

Superrýchly internet u Vás doma. Stiahnite si film v HD rozlíšení za pár minút, surfujte rýchlosťou svetla, nestarajte sa o dátové limity.

Viac informácií

Speedmeter

Funkcie digitálnej televízie

Aký rýchly je Váš internet? Odmerajte si aktuálnu rýchlosť Vášho internetového pripojenia (upload/download) pomocou Speedmetra.

Viac informácií