SWAN blog

SWAN blog

Viac informácií

Ako sa nenechať ovládnuť prokrastináciou? Skúste tieto triky

Internet je zdrojom zábavy, nekonečných informácií a spája nás s priateľmi, kedykoľvek a kdekoľvek. Niekedy je ho však už priveľa. 

Moderná spoločnosť a mladí čoraz častejšie bojujú s termínom prokrastinácia. Ide o chorobné odkladanie úloh na neskôr a sme si istí, že táto epidémia už aspoň raz zasiahla každého.

Ak ste niekedy odložili úlohu v práci na zajtra, upratovanie kuchyne na neskôr, štart nového života vo fitku na začiatok nového mesiaca… vitajte v klube. 

Prokrastinácia sa však plíži a napáda aj bez zjavného cieľa – vždy, keď len ležíte a bezcieľne scrolujete Instagram, hltáte jedno video za druhým, alebo vám uniká život medzi prstami.

Nikdy nevyhráte. Môžete však prokrastinovať čo najmenej

A v priebehu 24 hodín stihnúť čo najviac zo svojich plánov. Poradíme, ako na to. 

Nastavte si jasný režim spánku a vstávania. Prokrastinácia napáda vtedy, keď zdanlivo “nič nerobíte”. Večer dokáže oddialiť zaspávanie aj o hodiny, ráno vás mobil v ruke nepustí z postele. 

Choďte spať vždy v rovnaký čas, aby ste si dopriali aspoň 8 hodín spánku. Minimálne v pracovné dni.

Spánol prokrastinácia

Vaše ráno potom začnite tou najťažšou a najdôležitejšou úlohou. Máte totiž najviac energie. Stalo sa vám niekedy, že ste z práce museli odísť lekárovi a už doobeda ste “nejakým zázrakom” za 2-3 hodinky stihli všetko, čo by vám inak trvalo celú pracovnú dobu? 

Toto chcete dosiahnuť každý deň! 

Robte si zoznamy, vypnite notifikácie

To-do listy v mobile, tasky v aplikáciách ako Trello alebo aj obyčajný hárok papiera, na ktorý si ráno napíšete, čo všetko chcete stihnúť. A môže to začať odsýpať. 

Vedeli ste, že počas dňa sa na svoj mobil pozrieme, ťukneme alebo ho odomkneme až 150-krát? A to sú čísla z roku 2019, teraz to bude ešte horšie!

Nová správa, notifikácia alebo len zúfalá kontrola nového obsahu na vašej obľúbenej sociálnej sieti vás však neoberie iba o minútku-dve. Môžu ich byť desiatky až hodiny za celý deň. A čo ste vlastne s mobilom za ten čas robili? Nič? Presne! 

Zvážte, ktoré upozornenia naozaj potrebujete dostávať. Messengerové správy od rodiny? Asi hej. Upozornenia z Redditu alebo nákupnej appky na témy a produkty, ktoré vám unikli? Skôr nie. Nemilosrdne ich vypnite.

Smartfóny aj operačné systémy Windows a macOS už dnes disponujú režimami Nerušiť na maximálne sústredenie. Zapínajte ich, keď potrebujete pracovať, prípadne ešte lepšie – načastuje si ich automaticky.

Pomodoro a technika prestávok

V detstve ste sa museli sústrediť celých 45 minút počas jednej vyučovacej hodiny. Dokážete to aj dnes? V čase, kedy na vás zovšadiaľ vyskakujú 10-sekundové videá a za rovnaký čas si pozriete 10 stories alebo postov na Facebooku?

Áno, túto schopnosť strácame, ale nie je žiadny dôvod, prečo by ste si od dopamínu v mozgu nevedeli znova odvyknúť.

Technika známa ako Pomodoro hovorí, že sa môžete skúsiť sústrediť aspoň 25 minút v kuse a počas nich pracovať ako drak… alebo upratovať, učiť sa, venovať sa rodine, športu a čomukoľvek, čo vás naozaj napĺňa. 

Potom si doprajete krátku 5- až 10-minútovú prestávku, kým sa vrhnete na ďalší 25-minútový úsek a tak znova dokola.

Po troch 25 min. tretinách zápasu s pracovnou úlohou nasleduje dlhšia, až 20- alebo 30-minútová prestávka. Vtedy je čas aj na mobil a nič nerobenie, no vhodnejšia je voda, káva alebo krátky strečing a pobyt na čerstvom vzduchu.

Ozajstní profíci po čase dokážu 25 minút nahradiť čiastkovými pracovnými úlohami – nedajú si pauzu, kým neodpíšu na všetky e-maily, nedokončia prezentáciu, nevyplnia excelovskú tabuľku…

Nezabúdajte na oddych, priateľov a zábavu

Cieľom boja proti prokrastinácii nie je pracovať 24 hodín denne a vyhorieť, ale zvládnuť úlohy rýchlejšie, aby ste mali viac času na skutočný život a dôležité veci. 

Oddych, zábavu, relax a sledovanie dobrých filmov teda zo svojho poctivo naplánovaného dňa nevyhadzujte. 

Internet od SWANu vám pomôže pri práci aj zábave. Stabilné a rýchle pripojenie totiž potrebujete počas dňa na home office aj pri online hrách či sledovaní videí. 

Optický internet s rýchlosťou až do 1 Gbit/s môže byť teraz váš s 50 % zľavou a môžete si byť istí, že toto všetko spĺňa. 
 


Funkcie digitálnej televízie

Funkcie digitálnej televízie

Pozerajte čo chcete a kedy chcete. Spoznajte funkcie digitálnej TV od SWAN MULTIMEDIA a staňte sa pánmi domácej zábavy.

Viac informácií

Vysokorýchlostný internet

Funkcie digitálnej televízie

Superrýchly internet u Vás doma. Stiahnite si film v HD rozlíšení za pár minút, surfujte rýchlosťou svetla, nestarajte sa o dátové limity.

Viac informácií

Speedmeter

Funkcie digitálnej televízie

Aký rýchly je Váš internet? Odmerajte si aktuálnu rýchlosť Vášho internetového pripojenia (upload/download) pomocou Speedmetra.

Viac informácií