SWAN blog

SWAN blog

Viac informácií

Ako chrániť svoj počítač a dáta proti bezpečnostným hrozbám?

V posledných týždňoch sa mnohí používatelia počítačov a internetu dostali do problémov. Vírus, presnejšie ransomware zvaný WannaCry znefunkčnil a zablokoval viac než 200-tisíc zariadení po celom svete.

Ransomware využil chybu v starších operačných systémoch, počítač zamkol a pre povolenie prístupu k dátam na pevnom disku požadoval odoslanie výkupného vo výške niekoľko stoviek dolárov cez virtuálnu menu Bitcoin.

Problémy mala automobilka Renault, zahraniční mobilní operátori či britské zdravotníctvo. Ťažkostiam však v tomto prípade mohli ľahko predísť. Proti podobným útokom sa môžete účinne brániť aj vy. Stačí, ak dodržíte niekoľko jednoduchých pravidiel.

1. Nepoužívajte starý a nepodporovaný operačný systém

Microsoft už zanevrel na pravidelné aktualizovanie kedysi veľmi rozšíreného operačného systému Windows XP. Počítač s ním sa teda automaticky stáva menej bezpečným. Skúste pár desiatok eur radšej obetovať a prejdite na najnovší Windows 10.

Ak si kupujete nový počítač alebo notebook, k väčšine už predinštalovanú OEM verziu dostanete bez poplatku navyše. Skúsení používatelia môžu využiť aj Linux alebo Unix, ktoré sú zadarmo. Podobne je na tom MacOS.

2. Inštalujte všetky aktualizácie a záplaty

Áno, hlášky vyžadujúce reštartovanie počítača alebo zdĺhavé inštalácie pri vypínaní a zapínaní systému môžu byť otravné, zakázanie aktualizácií je však veľmi nezodpovedné.

Hneď, ako sa Microsoft dozvedel o potenciálnej zraniteľnosti ransomvérom WannaCry, vydal opravný balíček. Výnimočne ho vydal dokonca aj na staručký Windows XP. Dvestotisíc počítačov by teda bolo bezpečných, ich majitelia sa však na update vykašľali alebo ho nestihli urobiť včas.

Aktualizujte aj svoj internetový prehliadač a všetky aplikácie.

3. Nesťahujte podozrivé súbory a neotvárajte nezmyselné odkazy

Sťahovanie hier a aplikácií z hromadných úložísk, prípadne torrentov nie je práve bezpečné. Dobrú strieľačku alebo ďalší diel obľúbenej hernej série si radšej kúpte. Podporíte tým aj vývojárov. Vo väčšine prípadov získate možnosť hrať proti ostatným hráčom online a budete mať lepší pocit.

Z internetu nesťahujte nič, čo na vás vyskočí v podobe reklamy alebo vyskakovacieho pop-up okna. Vyhnite sa otváraniu neznámych príloh alebo nebodaj .exe súborov. V prehliadači si vždy skontrolujte podobu URL adresy a v Outlooku či Gmaili odosielateľa e-mailu.

Pošta zaslaná z adries ako @facebook.biz alebo od používateľa s menom 58ffbe36e033a má smerovať rovno do koša. Rovnako ako maily z PayPalu doručené do pracovnej schránky, hoci ste pri registrácii použili súkromný e-mail.

4. Zálohujte

Fotografie a citlivé dokumenty ideálne na jedno z cloudových úložísk ako Google Photos, Dropbox alebo OneDrive, aby ste k nim mali prístup aj z mobilu, práce alebo školy. Prípadne si kúpte jeden veľký disk a raz mesačne naň nahrajte celý obraz počítača.

Vírusu alebo ransomvéru blokujúcemu váš počítač sa potom môžete vysmiať, sformátovať celý disk a za hodinu naň nakopírovať poslednú funkčnú zálohu.

5. Zvážte antivírus alebo pravidelné kontroly počítača

Zapnite si vstavanú ochranu proti vírusom vo vašom počítači. V najrozšírenejšom OS Windows je to Windows Defender. Raz za čas ho nechajte vykonať hĺbkovú kontrolu a vaše dáta by mali byť v bezpečí.

Nič nepokazíte ani používaním niektorého z ďalších bezplatných či platených programov. Pokiaľ však budete dodržiavať základné pravidlá spomenuté vyššie, z ničím navyše si nemusíte lámať hlavu. 

CTA IMAGE
Vyskúšajte náš vysokorýchlostný
neobmedzený internet
za skvelé ceny.
Zistite viac o produkte

Funkcie digitálnej televízie

Funkcie digitálnej televízie

Pozerajte čo chcete a kedy chcete. Spoznajte funkcie digitálnej TV od SWAN MULTIMEDIA a staňte sa pánmi domácej zábavy.

Viac informácií

Vysokorýchlostný internet

Funkcie digitálnej televízie

Superrýchly internet u Vás doma. Stiahnite si film v HD rozlíšení za pár minút, surfujte rýchlosťou svetla, nestarajte sa o dátové limity.

Viac informácií

Speedmeter

Funkcie digitálnej televízie

Aký rýchly je Váš internet? Odmerajte si aktuálnu rýchlosť Vášho internetového pripojenia (upload/download) pomocou Speedmetra.

Viac informácií