SWAN blog

SWAN blog

Viac informácií

Ako by vyzeral život bez LTE internetu? Ako hotová tragikomédia

Skype, ICQ, online hry, IRC kanály, databázy obrázkov… Ale nie, toto už dávno nefrčí! Instagram Stories, live prenos videí, rozšírená realita a hranie hier cez cloud. Snáď ani neexistuje odvetvie, ktoré by sa vyvíjalo rýchlejšie. Na tom, čo nám pred 10 rokmi pripadalo ako neskutočné, sa dnes už len smejeme. Všetky nové možnosti internetu však môžeme využívať len vďaka rýchlemu pripojeniu.

 

Dostávame sa dokonca do štádia, v ktorom je upload dôležitejší ako download. V raných časoch internetu bol online obsah veľmi biedny. Existovali nejaké fóra, weby s návodmi na hry, portál s amatérskymi videami a pár databáz obrázkov od výmyslu sveta. O obsah sa starali administrátori a ľudia využívali internet na získavanie a sťahovanie týchto informácií (napríklad na diskety, len frajeri používali CD). V dnešnej dobe každý streamuje, uploaduje a zdieľa. A keďže upload je prirodzene pomalší ako download, je potrebné neustále zvyšovať rýchlosť internetu.

Prečo to tak je?

Najdôležitejším aspektom je zvyšovanie nárokov na kvalitu zvukových a obrazových výstupov. Naše deti nikdy nespoznajú čaro a krásu 3gp videí a obrázkov s rozlíšením 2 krát 2 PX (tzv. 4 kocky). Dnes fičia 4K videá a 100 megapixelové panorámy miest. Zvyšovaním veľkosti súborov narastá aj potreba urýchliť ich prenos (zopár tehál odvezie aj fúrik, no tisíce tehál potrebujú poriadny kamión).

 

...EDGE, GPRS, 3G, HSDPA, LTE… rýchlosť internetu sa tomuto vývoju dokáže neustále prispôsobovať. Dokonca aj výrobcovia zariadení naskočili na túto vlnu a každý priemerný mobil už podporuje LTE pripojenie.

 

Často sa debatuje aj o význame termínov LTE a 4G. Uvádzajú sa ako synonymá, no množstvo ľudí sa ohrádza, že 4G má inú prenosovú rýchlosť. Rozdiel v rýchlosti tam síce je, ale bežný používateľ si ho nemôže všimnúť.

Stiahni film, zajtra si ho (snáď) pozrieme

Romantika s partnerom? Film môže byť stiahnutý za pár sekúnd. Alebo vlastne načo sťahovať? Môžete si ho pozrieť rovno online. Alebo ešte lepšie, môžete si vybrať zo širokej ponuky filmov v TV, aj keď TV ani nemáte. Stačí vám len aplikácia v mobile a rýchle pripojenie na internet. V časoch pred rokom 2010 sa buď sťahovali filmy v spomínanom 3gp alebo sa proste požičiavali na DVD.

Všade so sebou

Rýchly internet už nie je len záležitosť optických káblov, ktorých hrúbka pripomína mladý strom. Internetový signál sa voľne šíri okolo nás, aby sme sa mohli kedykoľvek pripojiť a odfotiť obed, zátišie s kávou alebo selfie so značkovým autom, ktoré nám nepatrí. Prísť domov, preniesť fotografie do počítača a uploadovať ich „analógovo“? Toto dnešná generácia pozná v rovnakej miere ako VHS kazety – z rozprávania starých rodičov (a.k.a. povesti, legendy a báje).

Zabudnite na live videá

Ako by sme bez LTE internetu dali kamošom vedieť, čo sme mali na obed? Ako by vlogeri nahrávali svoje 4K videá na Youtube? Ako by sme si vyskladali Instagram Story? S pripojením, ktoré bolo bežné ešte pred piatimi rokmi, by niektoré z týchto úkonov mohli trvať aj celé dni.

 

Streaming videa z nového iPhone by vyzeral asi nasledovne. Pri rozlíšení, ktoré dovoľujú natáčať dnešné vlajkové lode výrobcov telefónov by sme napríklad s pripojením EDGE streamovali video rýchlosťou… no, asi by sme ho nestreamovali, pretože toto pripojenie by nám ťažko dovolilo vôbec otvoriť dnešnú verziu aplikácie Facebook.

Nielen pre mobily

Keď niekto počuje spojenie LTE internet, automaticky si vybaví ľudí na ulici s mobilmi v rukách surfujúcich s dušou uväznenou v online svete. LTE internet si však môžete vyskúšať aj doma. SWAN najrýchlejšie rozširuje svoju LTE sieť na Slovensku (už od roku 2015) a v súčasnosti pokrýva až 63 miest a 160 obcí.

 

Licencované frekvenčné pásmo 3,7 GHz sa šíri vzduchom a signál je prijímaný pomocou vonkajšej antény (napríklad na streche). Službu TO.doma potom jednoducho „chytáte“ s použitím koncového zariadenia SWAN. Výsledkom je vysokorýchlostné a stabilné pripojenie v celom dome.

S LTE internetom k oblakom

LTE internet od SWANu poskytuje dostatočnú prenosovú rýchlosť pre efektívnu prácu s dátami online pre ľudí, ktorí majú radi svoje súbory stále po ruke – v cloude. Možnosť pracovať z domu, z vlaku alebo z parku je obľúbená najmä medzi mladými. Bez rýchleho pripojenia by ste však vašu prácu museli odovzdávať osobne.

 

Telka všade so sebou? Streaming live videí? Nekonečné zálohovanie a zdieľanie fotiek s priateľmi? Naše všedné online radosti by sme si nedokázali vychutnať bez LTE internetu. A len ťažko by sme sa dozvedeli, aký obrázok nášmu známemu do kapučínka spravila čašníčka v kaviarni pri benzínke.


Funkcie digitálnej televízie

Funkcie digitálnej televízie

Pozerajte čo chcete a kedy chcete. Spoznajte funkcie digitálnej TV od SWAN MULTIMEDIA a staňte sa pánmi domácej zábavy.

Viac informácií

Vysokorýchlostný internet

Funkcie digitálnej televízie

Superrýchly internet u Vás doma. Stiahnite si film v HD rozlíšení za pár minút, surfujte rýchlosťou svetla, nestarajte sa o dátové limity.

Viac informácií

Speedmeter

Funkcie digitálnej televízie

Aký rýchly je Váš internet? Odmerajte si aktuálnu rýchlosť Vášho internetového pripojenia (upload/download) pomocou Speedmetra.

Viac informácií