SWAN blog

SWAN blog

Viac informácií

Ak ste niekedy hrali Míny alebo Solitaire, ste súčasťou tajného výskumu

Windowsové hry nám pomáhali zabiť čas
Kedysi neboli sociálne siete, a tak sme museli zabíjať čas hraním hier. Počítač ponúkal základné hry a na sťahovanie nových vtedy neexistovali ani torrenty, ani fóra. Často ani internet.
Preto sme hrali Solitaire, Míny či Srdcia. Hodiny strávené presúvaním kariet do postupky nám už nikto nevráti, ale bola to skvelá zábava. A navyše užitočná.
Všetky tieto pôvodné Windowsové hry mali však jediný, tajný cieľ: naučiť majiteľov počítačov používať nové technológie.


Príkazový riadok a okná
Prvé operačné systémy sa totiž ovládali len cez príkazový riadok – priestor, kam ste museli zadávať presné slová a na základe nich počítač vedel, čo od neho chcete. Museli ste mať poriadne znalosti programovania.
Takýto riadok si môžete pozrieť aj dnes, keď dáte do hľadania v počítači výraz „cmd“. Krásny, však?
Neskôr, keď prišiel šikovne pomenovaný Windows (z angl. window = okno), prostredie počítača sa zmenilo. Príkazový riadok nahradila pracovná plocha a okná. Ku klávesnici pribudla myš. A aby toho nebolo málo, onedlho sa k nim pridal aj internet.
Používatelia však boli zvyknutí na príkazy v riadku, všetko ostatné sa museli naučiť. Málokto sa rád učí, ale zato každý sa rád hrá.


Solitaire – ťahať a pustiť
Základný úkon myšky je vziať nejaký predmet, presunúť ho na iné miesto a pustiť. Robíme to dennodenne a vôbec si to neuvedomujeme. To isté sme robili v Solitairi a tiež sme si to neuvedomovali.
Presúvanie kariet bola skutočne metóda, akou sa nás Microsoft snažil naučiť na používanie myši. Znie to trochu neuveriteľne, ale zjavne bolo ich snaženie veľmi úspešné. Myšky sa od roku 1990 veľmi nezmenili.
Takto si hru pamätáme:

Zdroj (http://www.financetwitter.com/)


Míny – ľavé a pravé tlačidlo
Nesmieš vybuchnúť... Nesmieš vybuchnúť! Prečo si vybuchla?! My sme pri Mínach stratili stovky vlasov a všetky nervy. Napriek tomu a možno aj práve preto sme si hru znovu zapli a skúsili sme prekonať posledný rekord.
A opäť sme sa nevedomky učili, ako používať myš – ľavý klik na otvorenie políčka, pravý na označenie červenou vlajočkou. Kto sa dostal takto ďaleko?

Zdroj (http://www.financetwitter.com/)


Srdcia – hra po internete
Tradičnú britskú kartovú hru Bridge často nazývajú aj kráľovskou hrou. Je to naozaj jedna z mála kartových hier, kde tvrdá logika a správna taktika porazia šťastie.
Keď sme si ju mohli zahrať na novom Windowse 3.1, od radosti sme ani netušili, že sme opäť testovacou vzorkou. Ale môžeme byť spokojní. Naše početné prehry pomohli dostať internet tam, kde je dnes.

Zdroj (http://www.financetwitter.com/)
Za účasť na prieskume sme počas tých dlhých rokov nič nedostali. No teraz si môžeme zaspomínať a najlepšou odmenou nám bude jedna poriadna partička. Ktorú hru zvolíte?


Funkcie digitálnej televízie

Funkcie digitálnej televízie

Pozerajte čo chcete a kedy chcete. Spoznajte funkcie digitálnej TV od SWAN MULTIMEDIA a staňte sa pánmi domácej zábavy.

Viac informácií

Vysokorýchlostný internet

Funkcie digitálnej televízie

Superrýchly internet u Vás doma. Stiahnite si film v HD rozlíšení za pár minút, surfujte rýchlosťou svetla, nestarajte sa o dátové limity.

Viac informácií

Speedmeter

Funkcie digitálnej televízie

Aký rýchly je Váš internet? Odmerajte si aktuálnu rýchlosť Vášho internetového pripojenia (upload/download) pomocou Speedmetra.

Viac informácií