Ad-hoc siete sú zabudnutý poklad
Vo svete Wi-Fi a Li-Fi sme zabudli na najjednoduchšie spájanie dvoch zariadení. Čo všetko s ním dnes dokážete?
Pred nedávnom sme písali o najnovšej technológii prenosu súborov, Li-Fi, ktorá u nás ešte nejakú dobu nebude dostupná. Dnes sa pozrieme na opačný koniec spektra - jednu z prvých foriem prenosu informácií, ktorou sú ad-hoc siete.
Čo je ad-hoc sieť
Výraz pochádza z latinčiny a znamená „k tomu“, „na tento účel“. Ad-hoc siete sú spôsob spájania dvoch zariadení bez použitia prostredníka, ktorý prenáša súbory medzi serverom a klientom. Najlepším príkladom takého prostredníka je Wi-Fi router, pretože akákoľvek internetová komunikácia prechádza jeho anténou.
Pri ad-hoc sieťach sa prenášajú informácie priamo medzi účastníkmi, ktorí majú v sieti vyrovnané postavenie. Sú zároveň serverom, ktorý súbory posiela, aj klientom, ktorý súbory prijíma. Preto tento typ komunikácie nazývame peer-to-peer (voľne preložené ako rovný rovnému).
Ad-hoc alebo Wi-Fi
Výhodou takej siete je, že ju dokážete rýchlo a jednoducho dostať do pohybu. Bez prostredníkov alebo prístupu k internetu. Ak ste napríklad na internáte či hoteli a nefunguje vám internet, môžete sa stále napojiť priamo na spolubývajúceho a zahrať si hru alebo poslať fotky. Odozva je rýchla.
Zvyčajne ju však vytvárame len na krátku dobu a len pre malý počet účastníkov. Keďže neexistuje statický router, musia byť statické všetky spojené zariadenia a ideálne v bezprostrednej blízkosti. Čím sú ďalej, tým je prenos pomalší.
Ad-hoc siete tiež využívajú takzvané zaplavovanie (z angl. flooding), teda všetky dáta sa posielajú automaticky na všetkých používateľov v sieti okrem odosielateľa. Každý účastník tak spomaľuje celkový beh siete.
(vlastný gif – dve guličky si navzájom pošlú súbor, je to rýchle. Potom sú tri guličky, posielajú si navzájom súbory po trojuholníku a je to ¾ rýchlosťou. Potom sú štyri, posielajú si po štvorci aj s uhlopriečkami polovičnou rýchlosťou a nakoniec je 5, každá každej ¼ rýchlosťou)
Pripojte sa „k tomu“
Ad-hoc siete vznikli v 70-tych rokoch minulého storočia, logicky prechádzali vzniku internetu. No aj dnes majú nezameniteľné miesto v našich digitálnych životoch.
Napríklad pri streamovaní fotiek a videí z vašich Apple zariadení do Apple TV prostredníctvom funkcie AirPlay nemusíte mať vôbec zapnutú Wi-Fi. Aj posielanie súborov cez AirDrop prebieha čisto na základe peer-to-peer.
Alebo môžete bežné spotrebiče diaľkovo ovládať vašim smartfónom. Pomocou infračervených žiaričov (z angl. IR transmitter), ktoré dokážu vytvárať ad-hoc siete dokážete premieňať dátový tok na infračervený signál a ovládať starší televízor cez aplikáciu v smartfóne. Ak neveríte, pozrite si toto video <https://youtu.be/bFINHUFX-zQ>.
Takéto zariadenia vedia na ad-hoc sieť pripojiť všetko s video vstupom (starý monitor) alebo s elektrickým relé ovládaním (bojler). Sú vo veľkom využívané pri zapájaní inteligentných domácností.
Akú starú technológiu radi používate aj dnes? Napíšte nám do komentárov na Facebooku ��