SWAN blog

SWAN blog

Viac informácií

Ad-hoc siete sú zabudnutý poklad

Vo svete Wi-Fi a Li-Fi sme zabudli na najjednoduchšie spájanie dvoch zariadení. Čo všetko s ním dnes dokážete?

 

Pred nedávnom sme písali o najnovšej technológii prenosu súborov, Li-Fi, ktorá u nás ešte nejakú dobu nebude dostupná. Dnes sa pozrieme na opačný koniec spektra - jednu z prvých foriem prenosu informácií, ktorou sú ad-hoc siete.

Čo je ad-hoc sieť

Výraz pochádza z latinčiny a znamená „k tomu“, „na tento účel“. Ad-hoc siete sú spôsob spájania dvoch zariadení bez použitia prostredníka, ktorý prenáša súbory medzi serverom a klientom. Najlepším príkladom takého prostredníka je Wi-Fi router, pretože akákoľvek internetová komunikácia prechádza jeho anténou.

Pri ad-hoc sieťach sa prenášajú informácie priamo medzi účastníkmi, ktorí majú v sieti vyrovnané postavenie. Sú zároveň serverom, ktorý súbory posiela, aj klientom, ktorý súbory prijíma. Preto tento typ komunikácie nazývame peer-to-peer (voľne preložené ako rovný rovnému).

Ad-hoc alebo Wi-Fi

Výhodou takej siete je, že ju dokážete rýchlo a jednoducho dostať do pohybu. Bez prostredníkov alebo prístupu k internetu. Ak ste napríklad na internáte či hoteli a nefunguje vám internet, môžete sa stále napojiť priamo na spolubývajúceho a zahrať si hru alebo poslať fotky. Odozva je rýchla.

Zvyčajne ju však vytvárame len na krátku dobu a len pre malý počet účastníkov. Keďže neexistuje statický router, musia byť statické všetky spojené zariadenia a ideálne v bezprostrednej blízkosti. Čím sú ďalej, tým je prenos pomalší.

Ad-hoc siete tiež využívajú takzvané zaplavovanie (z angl. flooding), teda všetky dáta sa posielajú automaticky na všetkých používateľov v sieti okrem odosielateľa. Každý účastník tak spomaľuje celkový beh siete.

(vlastný gif – dve guličky si navzájom pošlú súbor, je to rýchle. Potom sú tri guličky, posielajú si navzájom súbory po trojuholníku a je to ¾ rýchlosťou. Potom sú štyri, posielajú si po štvorci aj s uhlopriečkami polovičnou rýchlosťou a nakoniec je 5, každá každej ¼ rýchlosťou)

Pripojte sa „k tomu“

Ad-hoc siete vznikli v 70-tych rokoch minulého storočia, logicky prechádzali vzniku internetu. No aj dnes majú nezameniteľné miesto v našich digitálnych životoch.

Napríklad pri streamovaní fotiek a videí z vašich Apple zariadení do Apple TV prostredníctvom funkcie AirPlay nemusíte mať vôbec zapnutú Wi-Fi. Aj posielanie súborov cez AirDrop prebieha čisto na základe peer-to-peer.

Alebo môžete bežné spotrebiče diaľkovo ovládať vašim smartfónom. Pomocou infračervených žiaričov (z angl. IR transmitter), ktoré dokážu vytvárať ad-hoc siete dokážete premieňať dátový tok na infračervený signál a ovládať starší televízor cez aplikáciu v smartfóne. Ak neveríte, pozrite si toto video <https://youtu.be/bFINHUFX-zQ>.

Takéto zariadenia vedia na ad-hoc sieť pripojiť všetko s video vstupom (starý monitor) alebo s elektrickým relé ovládaním (bojler). Sú vo veľkom využívané pri zapájaní inteligentných domácností.

Akú starú technológiu radi používate aj dnes? Napíšte nám do komentárov na Facebooku ��

CTA IMAGE
Vyskúšajte náš vysokorýchlostný
neobmedzený internet
za skvelé ceny.
Zistite viac o produkte

Funkcie digitálnej televízie

Funkcie digitálnej televízie

Pozerajte čo chcete a kedy chcete. Spoznajte funkcie digitálnej TV od SWAN MULTIMEDIA a staňte sa pánmi domácej zábavy.

Viac informácií

Vysokorýchlostný internet

Funkcie digitálnej televízie

Superrýchly internet u Vás doma. Stiahnite si film v HD rozlíšení za pár minút, surfujte rýchlosťou svetla, nestarajte sa o dátové limity.

Viac informácií

Speedmeter

Funkcie digitálnej televízie

Aký rýchly je Váš internet? Odmerajte si aktuálnu rýchlosť Vášho internetového pripojenia (upload/download) pomocou Speedmetra.

Viac informácií