SWAN blog

SWAN blog

Viac informácií

5G: 5 mýtov o internete budúcnosti

Rešpekt k novému a neznámemu je určite na mieste. Dnes však platí, že okolo každej veci prakticky okamžite začne vznikať množstvo hoaxov a dezinformácií.

Súčasný stav sociálnych sietí je už, žiaľ, taký a inak tomu nie je ani pri novej technológii mobilného internetu známej ako 5G. 

Čo teda o ňom treba vedieť a ktoré informácie sú naopak úplný výmysel?

Mýtus č. 1: Ja rýchlejší internet nepotrebujem, stránky sa mi načítajú dosť rýchlo aj teraz

Tvrdili ste toto isté aj pred piatimi či desiatimi rokmi, kedy sme ešte ani nechyrovali o 4K videu? Alebo keď vám v mobile stačilo 500 MB alebo 1 GB dát?

Je jasné, že požiadavky na dáta stále rastú. Príde 8K, virtuálna realita, Metaverse. Operátori preto s výstavbou vysielačov a testovaním musia začať už teraz. 

5G ale ponúka aj iné výhody – jeden vysielač zvládne pripojenie oveľa viac mobilov, notebookov a smart zariadení. Sieť by teda nemala kolabovať ani v prípade veľkého množstva ľudí na jednej masovej akcii (koncertoch či športových podujatiach). A to všetci chceme. 

5G

S rýchlosťou ide ruka v ruke aj odozva alebo tzv. ping. Gameri už určite spozorneli – ide o čas, za aký si váš PC či mobil vymení informáciu so serverom alebo webstránkou – ešte predtým, ako ju začne sťahovať masívnou rýchlosťou. 

Zníženie pingu na polovicu či tretinu oproti 3G či 4G už teda samé o sebe prinesie zrýchlenie internetu, nezávisle na prenosových rýchlostiach.

Mýtus č. 2: 5G je len na to, aby odo mňa operátori a firmy vylákali ďalšie peniaze

Vôbec nie. Príplatky za možnosť prihlásiť sa do 5G siete pre mobily sú ojedinelé a napr. mobilný operátor 4ka ich vôbec nepýta. 

Domáci dátovo neobmedzený 5G internet od SWANu zas v cene ponúka napr. aj vonkajšiu anténu. Pokiaľ ešte nemáte Wi-Fi router na pripojenie počítača, notebooku alebo všetkých smart zariadení klasickým spôsobom, viete si vybrať z našej ponuky. 

Možno ste si všimli pár zariadení, ktorých 5G verzie stáli o niečo viac. Možno je to preto, že ide o novú technológiu, prípadne snahu výrobcov propagovať 5G ako niečo “navyše”.

V krátkom čase sa však ceny vyrovnajú, nové čipy zlacnejú a keď bude 5G všade, na rozdiel si ani nespomeniete. Pamätáte si, koľko stál váš prvý plochý televízor?

Mýtus č. 3: 5G zvyšuje spotrebu energie 

Tu nie je odpoveď úplne jednoduchá. 5G ako také síce využíva viac energie, predstavte si však modelovú situáciu, kedy sťahujete napr. 1 GB súbor, prípadne čakáte na načítanie zložitej webstránky.

S pomalším internetom to bude trvať možno minútu alebo dve. 5G to pri rýchlosti 1 Gbit/s zvládne za 8 sekúnd, takže obsah spracujete, mobil zhasnete a uložíte do vrecka oveľa rýchlejšie. Asi je jasné, kde vám batéria vydrží viac. 

iPhony navyše dnes ponúkajú možnosť na 5G prepínať v režime 5G auto, teda len vtedy, keď to batériu nezaťažuje. 

To, že je spotreba 5G na jednu prenesenú informáciu (watt/bit) výrazne nižšia ako pri 4G, potvrdzuje napríklad Huawei a Európska komisia odhaduje, že je tak tomu až o 90 %. 

V budúcnosti teda naša spotreba trochu narastie, pretože dátovať budeme všetci a úplne všade, vďaka 5G to ale bude bolieť menej, než keď by sme zostali na 4G. 

Nehľadiac na to, že 5G nám na internet pripojí aj zariadenia v tzv. smart mestách od áut a parkovacích miest až po smetné koše. Výrazne tak pomôže k ekologickému životu a znižovaniu emisií. 

Mýtus č. 4: Žiarenie 5G vysielačov spôsobuje rakovinu a zabíja vtáky

Pravdepodobne jeden z najrozšírenejších mýtov, na ktoré je možné na internete naraziť.

Podobný záujem už doslova desiatky rokov vzbudzujú teórie o tom, že dieru do mozgu nám vypaľujú aj klasické mobilné telefóny, ktoré však používa takmer 100 % Slovákov a vlastne takmer každý po celom svete. 

výskum z roku 2018 na potkanoch však ukázal, že žiarenie, ktoré mobily (aj tie bez 5G) generujú, je neškodné. Hlodavce, ktoré vystavovali radiácii, dokonca žili dlhšie, ako ich “nemobilní” kamaráti, čo však zrejme možno považovať za štatistickú odchýlku

Za roky používania mobilov už máme dostatok dát, z ktorých však v populácii nevidno žiadny nárast počtu nádorov v našich hlavách. Nehovoriac o tom, že s 5G pravdepodobne budeme s telefónom na uchu volať čoraz menej a pri surfovaní či pozeraní na obrazovku zariadenie naopak držíme “bezpečnejšie” ďalej od tela

Jednoducho povedané – o tom, že žiarenie z mobilov spôsobuje rakovinu, nemáme absolútne žiadne dôkazy. Každý, kto tvrdí opak, klame alebo zavádza. 

Rovnaké frekvencie, ktoré sú tu už roky

Navyše, 5G využíva aj frekvencie, ktoré boli v prevádzke pre iné služby už niekoľko rokov. Dokonca aj tie od 600 Mhz vyššie, ktoré už používali 2G, 3G alebo 4G siete. 

3500 Mhz zas už v roku 2005 používali napríklad poskytovatelia internetu vzduchom na dedinách, ako bol WiMax. 

A často spomínané “žiarenie” je všade okolo nás – rádiové frekvencie, Wi-Fi, súčasné 4G či dokonca svetlo – aj to je žiarenie. Veda však za poškodzujúce považuje len tzv. ionizujúce žiarenie, ako napríklad röntgen. 

Navyše, naše zariadenia musia prejsť dôkladným testovaním príslušnými úradmi a kontrolnými autoritami, než sa vôbec dostanú na trh. Pre vysielače operátorov platí niečo podobné a ich výkony musia byť nastavené pod striktné limity, ktoré merajú zodpovedné inštitúcie.

No a ubúdajúce počty vtákov? Za tie skôr môže znečistené prostredie a čoraz menej hmyzu, ktorý pre ne slúžil ako potrava. 

Mýtus č. 5: 5G pomáha šíriť koronavírus

Problémom hoaxov je, že vypustiť ich je oveľa jednoduché, no vyvracanie už vyžaduje námahu.

Táto “teória” nemá absolútne žiadny logický základ. Koronavírusom sa nakazíme po vdýchnutí malých kvapôčok s vírusom SARS-CoV-2. Ak by sme si zobrali poriadny mikroskop, tisícky alebo dokonca milióny vírusom by sme v slinách alebo kýchnutí naozaj videli.

Mobilné 5G frekvencie ale vidieť nemôžeme, ako fyzický objekt totiž neexistujú, na steny našich slizníc alebo pľúc sa teda zachytiť nemôžu a ani nenesú žiadne častice.  

5G môžete mať vo vrecku, ale aj doma

5G sa pomaly dostáva do našich mobilov, využívať ho však môžete aj priamo doma – najmä v lokalitách, kde nemáte prístup k rýchlemu optickému pripojeniu

SWAN spúšťa ponuku 5G na doma s rýchlosťami sťahovania až 250 Mbit/s. Už od novembra minulého roku je táto služba dostupná v Bratislave, počet lokalít však stále pribúda. Už čoskoro sa pridá napríklad Trnava či Nitra. 

5G na doma si môžete objednať už od 20,99 eur mesačne aj s externou anténou v cene. 


Funkcie digitálnej televízie

Funkcie digitálnej televízie

Pozerajte čo chcete a kedy chcete. Spoznajte funkcie digitálnej TV od SWAN MULTIMEDIA a staňte sa pánmi domácej zábavy.

Viac informácií

Vysokorýchlostný internet

Funkcie digitálnej televízie

Superrýchly internet u Vás doma. Stiahnite si film v HD rozlíšení za pár minút, surfujte rýchlosťou svetla, nestarajte sa o dátové limity.

Viac informácií

Speedmeter

Funkcie digitálnej televízie

Aký rýchly je Váš internet? Odmerajte si aktuálnu rýchlosť Vášho internetového pripojenia (upload/download) pomocou Speedmetra.

Viac informácií